DOST SİGORTA
DOST SİGORTA
BÖRTE

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DEMİR’İN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

YAŞAM 04.06.2023 - 11:46, Güncelleme: 04.06.2023 - 11:46
 

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DEMİR’İN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

Çevre kirliliği evrensel bir sorun olmasının yanı sıra tüm toplumun günlük yaşamını etkileyen önemli bir olgudur. Yaşadığımız çevreyi ve doğayı korumak ise bizim en asli görevimizdir. Biz doğayı korudukça doğa da bizleri korur. Bu konuda her birimize tek tek birçok görev düşmektedir.
Büyükşehir Belediyesi olarak tüm projelerimizde çevre olgusunu dikkate alarak hareket ediyor; Samsun’u geleceğe öncü bir kent olarak taşımayı amaçlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerle bilgiyi ve teknolojiyi en üst düzeyde kullanan bir belediye hüviyetine kavuştuk. Su kirliliğini içme suyu ve ileri biyolojik atık su arıtma tesis yatırımlarıyla önlemeyi amaçlıyoruz. Hava kirliliğini azaltmak için fosil yakıtlı toplu taşıma araçları yerine Türkiye’de ilk kez lityum pille çalışan ultra hızlı şarj özelliğine sahip elektrikli otobüslerimizi devreye aldık. Elektrikli otobüsler karbon salınımını sıfıra indiren ilk şehir olma hedefimize büyük katkı sağlayacak. GES projemiz ise iklim değişikliğine karşı yenilenebilir enerji kaynaklarından olabildiğince istifade ettiğimizin bir göstergesidir. Yine haşerelere karşı yapılan mücadelede kimyasallar yerine, biyolojik ilaçlama çalışmalarına önem vererek toprak kirliliğini önlemeyi amaçlıyoruz. Bunların yanı sıra belediyemiz sorumluluk alanlarında bulunan 10 farklı noktaya Mobil Atık Getirme Merkezi yerleştirdik. Katı Atık Düzenli Depolama Sahası yanına kurulan çevreci sera, atıklardan elde edilen gazla üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılıyor. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçildiği gibi ekonomiye katkı sağlanıyor. Bu ve bunun gibi birçok doğa dostu projelerimizle çevre konusunda hassasiyetle çalışmalar yapıyor; gelecek nesillerin emanetine sahip çıkıyoruz. Bu duygularla 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde doğayı koruma farkındalığının arttığı, mavi ve yeşilin hakim olduğu, hemşehrilerimizin temiz bir çevrede sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşadığı bir gelecek diliyorum.  
Çevre kirliliği evrensel bir sorun olmasının yanı sıra tüm toplumun günlük yaşamını etkileyen önemli bir olgudur. Yaşadığımız çevreyi ve doğayı korumak ise bizim en asli görevimizdir. Biz doğayı korudukça doğa da bizleri korur. Bu konuda her birimize tek tek birçok görev düşmektedir.

Büyükşehir Belediyesi olarak tüm projelerimizde çevre olgusunu dikkate alarak hareket ediyor; Samsun’u geleceğe öncü bir kent olarak taşımayı amaçlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerle bilgiyi ve teknolojiyi en üst düzeyde kullanan bir belediye hüviyetine kavuştuk. Su kirliliğini içme suyu ve ileri biyolojik atık su arıtma tesis yatırımlarıyla önlemeyi amaçlıyoruz. Hava kirliliğini azaltmak için fosil yakıtlı toplu taşıma araçları yerine Türkiye’de ilk kez lityum pille çalışan ultra hızlı şarj özelliğine sahip elektrikli otobüslerimizi devreye aldık. Elektrikli otobüsler karbon salınımını sıfıra indiren ilk şehir olma hedefimize büyük katkı sağlayacak. GES projemiz ise iklim değişikliğine karşı yenilenebilir enerji kaynaklarından olabildiğince istifade ettiğimizin bir göstergesidir. Yine haşerelere karşı yapılan mücadelede kimyasallar yerine, biyolojik ilaçlama çalışmalarına önem vererek toprak kirliliğini önlemeyi amaçlıyoruz. Bunların yanı sıra belediyemiz sorumluluk alanlarında bulunan 10 farklı noktaya Mobil Atık Getirme Merkezi yerleştirdik. Katı Atık Düzenli Depolama Sahası yanına kurulan çevreci sera, atıklardan elde edilen gazla üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılıyor. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçildiği gibi ekonomiye katkı sağlanıyor. Bu ve bunun gibi birçok doğa dostu projelerimizle çevre konusunda hassasiyetle çalışmalar yapıyor; gelecek nesillerin emanetine sahip çıkıyoruz.

Bu duygularla 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde doğayı koruma farkındalığının arttığı, mavi ve yeşilin hakim olduğu, hemşehrilerimizin temiz bir çevrede sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşadığı bir gelecek diliyorum.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve samsunflashaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.