DOST SİGORTA
DOST SİGORTA
BÖRTE

BAŞKAN DEVECİ ÇOK ÇALIŞIN VE ATATÜRK'ÜN YOLUNDAN GİDİN

GÜNDEM 05.03.2022 - 17:05, Güncelleme: 05.03.2022 - 17:05
 

BAŞKAN DEVECİ ÇOK ÇALIŞIN VE ATATÜRK'ÜN YOLUNDAN GİDİN

Atakum Belediyesi tarafından ‘’Atatürk’ü Anlamak’’ konulu konferanslar serisinin ilki Vedat Türkali Eğitim, Sanat ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansta Atatürk’ün barıştan yana politika izlediğini belirten Başkan Deveci gençlere ‘Çok çalışın ve Atatürk’ün yolundan gidin.’’ çağrısında bulundu.
Atakum Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na kadar devam edecek ‘’Atatürk’ü Anlamak’’ konulu konferanslar serisinin ilki gerçekleştirildi.  Vedat Türkali Eğitim, Sanat ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘’İslam’da Hilafet ve Atatürk’’ başlıklı konferansa Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Genel Sekreteri Şenol Katkat, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.   ‘’ATATÜRK’Ü ANLATMAMIZ GEREKİYOR’’ Sunumunu duayen gazeteci Osman Kara’nın yaptığı konferansa yoğun katılım gerçekleşti. Programın açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci şu ifadelere yer verdi: ‘’Dün Atatürk’ün öncülüğünde barış anlaşması imzaladığımız, kardeşçe birlikte yaşadığımız sınır ülkelerimiz bugün çatışma halindeler. Her tarafımız ateş çemberi. Niye Mustafa Kemal Atatürk diye sorarsanız, öncelikle o büyük bir asker. Ömrü savaş meydanlarında geçmiş. Ülkesini elinden kurtardığı, ülkesine kast etmiş askerlerin analarına ‘Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımızla koyun koyuna yatıyorlar, onlar artık bizim çocuklarımız’ diyor. Bundan daha derin ve samimi barış çağrısı ne olabilir? 1923’ten bu yana Yunanistan’dan başlamış; İran’a, Libya’ya kadar sınırdaki tüm ülkelerle barış antlaşması imzalamış. Atatürk’ü kadınlara, gençlere; sadece Türkiye’ye değil, Türkiye’nin dışındaki bizim coğrafyamız içinde bulunan uluslara da anlatmamız gerekiyor. Onların da geleceği ve kaderi Atatürk’ün bu coğrafyada çizdiği yolu takip etmekten geçiyor. O nedenle sevgili gençler çok çalışın ve Atatürk’ün yolundan gidin.’’   ‘’İLK KEZ CUMHURİYET’TE KALDIRILMADI’’  Onur Anıtı’na yapılan saldırı sonrası gerçekleştirilen konferans için Başkan Deveci’ye  teşekkür eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsrafil Balcı,’’ İslam’da Hilafet ve Atatürk’’ başlıklı sunumunda şöyle konuştu: ‘’İlk önce şunun altını çizelim. Kuran hiçbir zaman size bir devlet modeli çizmez. Kuran sadece ilkelerini verir. Nedir bu? Adalet, ehliyet, liyakat, istişare. Halifelik, Araplara özgü bir yönetim biçimidir asla dini statüsü yoktur. Atatürk'ün dediği gibi tarihi bir hatırası vardır. Bu Abbasi halifeliği ile bitmiştir. İlk kez Cumhuriyet’te kaldırılmadı. Endülüs’te 929’ta halifelik kuruldu ama Endülüs’ü bir araya getiremeyince bu sefer 1031’de yaklaşık 100 yıl  sonra ulema toplandı. ‘Halifelik bu işi yerine getiremiyor’ diyerek  kaldırdılar. Onlar halifeliği kaldırdı ve bir daha kurma gereği duymadı. Ama bizdeki bu hilafet romantizmini ben anlamış değilim.’’
Atakum Belediyesi tarafından ‘’Atatürk’ü Anlamak’’ konulu konferanslar serisinin ilki Vedat Türkali Eğitim, Sanat ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansta Atatürk’ün barıştan yana politika izlediğini belirten Başkan Deveci gençlere ‘Çok çalışın ve Atatürk’ün yolundan gidin.’’ çağrısında bulundu.

Atakum Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na kadar devam edecek ‘’Atatürk’ü Anlamak’’ konulu konferanslar serisinin ilki gerçekleştirildi.  Vedat Türkali Eğitim, Sanat ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘’İslam’da Hilafet ve Atatürk’’ başlıklı konferansa Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Genel Sekreteri Şenol Katkat, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

 ‘’ATATÜRK’Ü ANLATMAMIZ GEREKİYOR’’

Sunumunu duayen gazeteci Osman Kara’nın yaptığı konferansa yoğun katılım gerçekleşti. Programın açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci şu ifadelere yer verdi: ‘’Dün Atatürk’ün öncülüğünde barış anlaşması imzaladığımız, kardeşçe birlikte yaşadığımız sınır ülkelerimiz bugün çatışma halindeler. Her tarafımız ateş çemberi. Niye Mustafa Kemal Atatürk diye sorarsanız, öncelikle o büyük bir asker. Ömrü savaş meydanlarında geçmiş. Ülkesini elinden kurtardığı, ülkesine kast etmiş askerlerin analarına ‘Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımızla koyun koyuna yatıyorlar, onlar artık bizim çocuklarımız’ diyor. Bundan daha derin ve samimi barış çağrısı ne olabilir? 1923’ten bu yana Yunanistan’dan başlamış; İran’a, Libya’ya kadar sınırdaki tüm ülkelerle barış antlaşması imzalamış. Atatürk’ü kadınlara, gençlere; sadece Türkiye’ye değil, Türkiye’nin dışındaki bizim coğrafyamız içinde bulunan uluslara da anlatmamız gerekiyor. Onların da geleceği ve kaderi Atatürk’ün bu coğrafyada çizdiği yolu takip etmekten geçiyor. O nedenle sevgili gençler çok çalışın ve Atatürk’ün yolundan gidin.’’  

‘’İLK KEZ CUMHURİYET’TE KALDIRILMADI’’

 Onur Anıtı’na yapılan saldırı sonrası gerçekleştirilen konferans için Başkan Deveci’ye  teşekkür eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsrafil Balcı,’’ İslam’da Hilafet ve Atatürk’’ başlıklı sunumunda şöyle konuştu: ‘’İlk önce şunun altını çizelim. Kuran hiçbir zaman size bir devlet modeli çizmez. Kuran sadece ilkelerini verir. Nedir bu? Adalet, ehliyet, liyakat, istişare. Halifelik, Araplara özgü bir yönetim biçimidir asla dini statüsü yoktur. Atatürk'ün dediği gibi tarihi bir hatırası vardır. Bu Abbasi halifeliği ile bitmiştir. İlk kez Cumhuriyet’te kaldırılmadı. Endülüs’te 929’ta halifelik kuruldu ama Endülüs’ü bir araya getiremeyince bu sefer 1031’de yaklaşık 100 yıl  sonra ulema toplandı. ‘Halifelik bu işi yerine getiremiyor’ diyerek  kaldırdılar. Onlar halifeliği kaldırdı ve bir daha kurma gereği duymadı. Ama bizdeki bu hilafet romantizmini ben anlamış değilim.’’

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve samsunflashaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.